banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
1458 - humanitarni broj na koji se može donirati jedna KM za pomoć stanovništvu u poplavljenim područjima
Danas je 28 Nov 2014, 20:02

Sva vremena su u UTC [ DST ]

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 89 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 03 Jun 2009, 05:43 
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Jul 2005, 19:12
Koliko znam svi sluze plasticni pribor, i sve "posudje" je za jednokratnu upotebu. A zavisno od duzine leta ti naplacuju ili ne naplacuju hranu i pice, i zavisno od duzine je i kolicina hrane koju dobijes. Dosad mi je najbolja hrana bila kada sam letjela Thai Airways-om, a jos si mogao i da biras izmedju cak dva jela. :D Mada, moram priznati da mi se njihove poslastice (slatkisi) uopste ne svidjaju :)

Vrh

PostPoslato: 03 Jun 2009, 08:39 
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Feb 2009, 01:51
Potvrđeno
Avion Air Francea pao u okean, nema preživjelih

U vodama Atlanskog okeana, na 640 kilometara od obale brazilske vojne snage pronašle su dijelove olupine aviona Airbus A330 koji je u ponedjeljak ujutro nestao s radara. Na letu 447 bilo je 228 putnika i članova posade, uključujući tri pilota. Niko nije preživio.
Foto: AFP/ECPADAvion koji je letio iz Rio de Janeira prema Parizu nakon tri sata leta zahvatilo je nevrijeme te mu je otkazala elektronska oprema.

"Mogu potvrditi da ostaci koje smo pronašli pripadaju avionu Air Francea", izjavio je brazilski ministar odbrane Nelson Jobim novinarima na press konferenciji, a prenosi AP. Pronađeno je sjedište, tragovi kerozina, pojaseva za spašavanje i dijelovi metala, a nije pronađeno nijedno tijelo i područje je bez znakova života. Pretpostavlja se da su se zajedno sa trupom aviona našli na samom dnu.

I dalje se radi na lociranju crnih kutija iz letjelice, s obzirom da one emituju signal samo 30 dana.

"U trci smo protiv vremena u veoma teškim vremenskim uslovima i u zoni gdje je okean dubok do 7.000 metara", objasnio je francuski premijer Francois Fillon u utorak.

Ostaci aviona pronađeni su nedaleko od njegove rute, a uzroci pada bit će poznati nakon pronalaska crnih kutija, što može potrajati sedmicama. Eksperti vjeruju da je došlo do kolizije u kojoj je snažna oluja sa jačinom vjetra i do 160 km/h direktno zahvatila avion.

“Twenty years from now you will be more disappointed by the things that you didn't do than by the ones you did do. So throw off the bowlines. Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover.”

Vrh

PostPoslato: 03 Jun 2009, 08:49 
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Feb 2009, 16:35
Na Nacionalnoj Geografiji cesto gledam emisije o avionskim nesrecama i njihovim uzrocima.Ovdje ce biti tesko odrediti uzrok, ako je pao u vodu i ako je crna kutija potonula.Ajd je nadji!
Strasno! Ne mogu ni zamilsiti kako su se ti jadni ljudi osjecali u trenutko pada.

Vrh

PostPoslato: 03 Jun 2009, 10:53 
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Maj 2005, 13:54
Citiraj:
Strasno! Ne mogu ni zamilsiti kako su se ti jadni ljudi osjecali u trenutko pada.

Kad 99.9 posto znas da je gotovo.

Vrh

PostPoslato: 03 Jun 2009, 13:16 
Administrator

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Frenki je napisao:
juce prijatelj koji radi na aerordromu kod nas rece da su zvali citav dan iz Francuske, pitali jesu primjetili na radaru ista

Kakve veze Bosanski radari imaju sa putanjom kretaja tog aviona, kada to nije ni blizu nas? Bliži su oni u Francuskoj nego mi.

Vrh

PostPoslato: 03 Jun 2009, 13:23 
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Avg 2007, 14:39
Mozda je bilo prejako nevreme pa basilo avion sve do nas, a kako je vetar duvao brzinom svetlosti francuski radari ga nisu uhvatili pa su zato zvali nase da provere :lol: :lol: :lol:

Vrh

PostPoslato: 03 Jun 2009, 13:26 
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postoji mogućnost (bar tako kažu stručnjaci) da je avion ušao u zonu nekog zračenja (vojnog ili nekog drugog) što je omelo kompjuterizovane instrumente.
Oni kažu da u svakom avionu postoji navigacioni uređaj koji ispravlja pilotove pogrešne komande, te da je on najvjerovatnije očitao pogrešno, tj. očitao nagli porast visine tako da je kompjuter "ispravio" tj. postavio avion u položaj naglog poniranja, jer niko nije primio nikakav poziv za pomoć.

A za udar groma... to mi je malo bzvz, jer nije nikakvo čudo da avion prilikom uzdizanja bude meta groma pa se ništa spektakularno ne desi, a inače njegova visina leta je iznad oblaka, tj. iznad dometa oblaka, kiše, gromova i sl.

Vrh

PostPoslato: 03 Jun 2009, 13:29 
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Sep 2004, 18:48
Bosanski radar ne može naše avione da sprovede kako treba.

Boris Trajkovski je to platio glavom....

Vrh

PostPoslato: 03 Jun 2009, 13:47 
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Maj 2005, 13:54
Citiraj:
a inače njegova visina leta je iznad oblaka, tj. iznad dometa oblaka, kiše, gromova i sl.

Kumulonimbusi idu dosta u visinu, iako spadaju u niske oblake, tj. donja baza im moze biti oko 1000 m, a idu u visinu do 1o ooo m. :D :D :D

Inache jedan od najguscih i "najmocnijih" oblaka.

Slika

Vrh

PostPoslato: 03 Jun 2009, 14:24 
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Mar 2009, 11:33
BuDalajLama je napisao:
To sa udarom groma mi nekako i ne pije vode. Prije svega, na visini krstarenja (obično oko 11 do 12 hiljada metara) su elektrostatička pražnjenja iliti gromovi vrlo rijetki, ako ne i nepostojeći.
Dalje, Airbus-ovi modeli su zbog tone elektronike u njima izuzetno dobro zaštićeni od udara groma - po pravilu, avion će biti sposoban da izvrši prinudno spuštanje (ili čak da nastavi redovan let) nakon udara groma.
Evo nekoliko slika šta munja može učiniti avionu (model na slici je takođe Airbus)

Slika

Slika

Slika

Međutim, to nije ni blizu dovoljno da izazove recimo, eksplozivnu dekompresiju kabine, koja bi uzrokovala gotovo trenutno uništenje aviona. Ono što je moguće je da Instrument-tabla malo zatreperi, ali ne i da se izgubi totalna kontrola nad avionom. Ovaj model ima 3 primarna računara leta, i 2 sekundarna, koji se automatski uključuju u slučaju da primarni ne rade. Da bi avion normalno letio, potreban je samo jedan računar leta.
Čak i bez računara, dokle god ima struje u avionu, i servo motori rade, avion je upravljiv (naravno, ne savršeno, ali za iskusne pilote - izvodljivo).

Nadam se samo da će pronaći crnu kutiju, i razjasniti šta je uzrok nesreće.

Udar groma je bio prvi mogući razlog za pad aviona, ali su kasnije stručnjaci iz avio-nautike objasnili da udar groma sam po sebi ne može srušiti jedan moderni avion. Stručnjake posebno zbunjuje to da je avion pao tako brzo da ni piloti ni automatski sistemi u avionu nisu poslali poziv u pomoć.

Jedini signal koji je stigao iz aviona je da je došlo do kratkog spoja u električnim krugovima.

Strani mediji spekulišu da bi jedan od mogućih uzroka za pad aviona mogli biti avionski sistemi i senzori koji automatski upravljaju avionom. Britanski "Tajms" navodi da je erbas A330 opremljen senzorima koji, ako primijete da se avion kreće veoma sporo, šalju direktnu komandu upravljačkom sistemu da avion počne silazni let, a da piloti na taj manevar ne mogu uticati.

Tajms piše da je avio-komopanija "Kvantas" javila da se nekoliko puta na njihovim erbasima desilo da su senzori pogrešno registrovali da se avion kreće sporo i poslali avion u silazni let koji je zamalo doveo do pada. "Tajms" piše da bi takav razvoj događaja mogao objasniti tako brz pad aviona.

Ja mislim da bi uzrok mogli biti ti senzori.

Vrh

PostPoslato: 03 Jun 2009, 16:20 
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Da, tresenje je normalna pojava, nema nikad leta bez tresenja, pogotovo pri spustanju ako je oblacno. A to Ajlin je li nestalo struje ili su oni ugasili svjetlo, posto znam da pri spustanju obicno oni ugase svjetlo? I kako je pala stjuardesa, zar nije bila vezana pri spustanju?

Filozofija...

Vrh

PostPoslato: 03 Jun 2009, 18:18 
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Dec 2005, 18:04
Serb_Kamikaze je napisao:
Strani mediji spekulišu da bi jedan od mogućih uzroka za pad aviona mogli biti avionski sistemi i senzori koji automatski upravljaju avionom. Britanski "Tajms" navodi da je erbas A330 opremljen senzorima koji, ako primijete da se avion kreće veoma sporo, šalju direktnu komandu upravljačkom sistemu da avion počne silazni let, a da piloti na taj manevar ne mogu uticati.

Tajms piše da je avio-komopanija "Kvantas" javila da se nekoliko puta na njihovim erbasima desilo da su senzori pogrešno registrovali da se avion kreće sporo i poslali avion u silazni let koji je zamalo doveo do pada. "Tajms" piše da bi takav razvoj događaja mogao objasniti tako brz pad aviona.

Ja mislim da bi uzrok mogli biti ti senzori.

Hmmm... nekako mi neobično za Airbus da neko od prevoznika prijavi kvar, a da ovi ne izdaju "Service pack" za avione. Mogli bismo nagađati do Ilindana šta je sve moglo poći po zlu... ne vjerujem da je baš senzor otkazao, prije da je nešto začepilo pito-tube (pčele, npr) pa instrumenti nisu mogli mjeriti brzinu - ako je to slučaj.

Međutim, biće gadna yebalada sa lociranjem crnih kutija - em je duboko, em je dno neravno - poput planina (avion se srušio jako blizu atlantskog grebena). Naravno, signal sa kutija se čuje 30-ak dana...

Vrh

PostPoslato: 03 Jun 2009, 18:34 
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Maj 2003, 18:55
Vader je napisao:
Frenki je napisao:
juce prijatelj koji radi na aerordromu kod nas rece da su zvali citav dan iz Francuske, pitali jesu primjetili na radaru ista

Kakve veze Bosanski radari imaju sa putanjom kretaja tog aviona, kada to nije ni blizu nas? Bliži su oni u Francuskoj nego mi.

teroristi, milion razloga ili cista formalnost ?

Vrh

PostPoslato: 03 Jun 2009, 18:54 
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Maj 2006, 19:40
Nesrece se nikada ne desavaju samo zbog jednog uzroka, nego niza faktora koji svaki za sebe nebi izazvao nesrecu, ali kada se povezu onda se zavrsi kako se zavrsilo.
Iza svake neserece se izvlace odredjeni zakljucci koji cesto dovode do promjene pravila u civilnom vazduhoplovstvu, npr

gasenje svjetla u kabini i ostavljanje samo onih signalnih je uvedena kada se avion zapalio u vazduhu, ustvari zapalio se wc, (mislim da je bio takodje AirFrance) prilikom sletanja a pola putnika je poginulo jer je bilo dezojentisano od dima i nisu mogli naci izlaz

Ja citavo vrijeme leta ostajem vezan ako vec sjedim, jer se zna desiti da avion iznenada propadne i do tri metra kada naidje na vazdusni dzep

Vrh

PostPoslato: 03 Jun 2009, 20:29 
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Apr 2009, 11:18
po meni je ovo velika misterija koja se nece tako lako razjasniti...... :-?

Vrh

PostPoslato: 03 Jun 2009, 20:54 
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Broj Jedan je napisao:
Ja citavo vrijeme leta ostajem vezan ako vec sjedim, jer se zna desiti da avion iznenada propadne i do tri metra kada naidje na vazdusni dzep

Da, cesto malo propadne, ali meni se jednom desilo da je propao dosta ne znam tacno koliko ali da nisu bili vezani svi bi odletjeli. Ali to je bila samo jedna dvije sekunde i opet se vratio u normalu. To nije problem kad propadne na visini, ali je problem kad propadne kad slijece pa udari u zemlju. Zbog toga se pali dodatna snaga u motora i izvlace krilca koja ujedno sluze i za ublazavanje slijetanja i brzine.
A sto se tice ove misterije ja mislim da je skoro rijeseno. Ovo sto je bbc pisao je 80 posto uzrok. A 20 posto da je nesto drugo.

Filozofija...

Vrh

PostPoslato: 03 Jun 2009, 22:22 
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Maj 2006, 19:40
vim je napisao:
Broj Jedan je napisao:

Da, cesto malo propadne, ali meni se jednom desilo da je propao dosta ne znam tacno koliko ali da nisu bili vezani svi bi odletjeli. Ali to je bila samo jedna dvije sekunde i opet se vratio u normalu. To nije problem kad propadne na visini, ali je problem kad propadne kad slijece pa udari u zemlju. Zbog toga se pali dodatna snaga u motora i izvlace krilca koja ujedno sluze i za ublazavanje slijetanja i brzine.
A sto se tice ove misterije ja mislim da je skoro rijeseno. Ovo sto je bbc pisao je 80 posto uzrok. A 20 posto da je nesto drugo.

Kod slijetanja najveci problem su udari vjetra, koji mogu da urade upravo to sto si opisao ili smicanje vjetra (pogledaj snimak sa yotube-a sto sam stavio). Zbog toga na nivou piste postoje mjeraci brzine i smicanja vjetra te kontrolor mora o tim podatcima upoznati posadu, da ne slijece (postoje normativi). Akose vec nadju u toj situaciji tada daju punu snagu motora i idu u neuspjeli prilaz, ali to je problematicno jer mlaznom motoru treba oko 3-4 sec da prihvati puni gas.

Mnoge kompanije nisu bas bile odusevljenje neuspjelim prilazom, zbog troskova, nakon nekoliko nesreca gdje je pilot na silu pokusavao sletjeti, odustali su od kritika.

ovdje imas nekoliko varijanti pa pogledaj
http://www.youtube.com/watch?v=5X_7Xt2g ... re=related
snimci boinga 777 (oni u pustinji) su radili namjerno probni piloti simulirajuci udare vjetra prilikom sletanja

Vrh

PostPoslato: 04 Jun 2009, 12:28 
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Avg 2007, 14:39

Vrh

PostPoslato: 04 Jun 2009, 13:32 
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Feb 2009, 01:51
Air France je u noći sa srijede na četvrtak objavio listu s imenima 53 od 59 brazilskih putnika na letu AF-447 koji je nestao u Atlantiku sa 228 putnika.

U avionu su bili putnici iz 32 zemlje, među kojim 72 Francuza, 59 Brazilaca, 26 Nijemaca, dva Španca i jedan Argentinac.

Brazilske zračne snage su saopćile da su pronađeni novi ostaci Airbusa A330 koji se u ponedjeljak u noći srušio u more 1.000 kilometara od brazilske sjeveroistočne obale.

Prvi pronađeni ostaci su već izvučeni iz mora, javio je AFP.

Brazilski ministar odbrane Nelson Jobim je izjavio u srijedu kako "nije vjerovatno" da je Airbus eksplodirao u zraku, zbog prisustva nafte na površini okeana i da "nije pronađeno nijedno tijelo".

„Jedino što možemo zaključiti jeste da prisutnost tih mrlja na morskoj površini isključuje mogućnost da je došlo do eksplozije i vatre. Da se to dogodilo, ne bismo pronašli tragove goriva i ulja na površini mora“, rekao je Jobim.

Dodao je kako još uvijek nije uočeno nijedno tijelo od nestalih 228 putnika i članova posade palog Airbusa A300 te da ljudska tijela u nekim slučajevima ostaju pod vodom i do šest dana prije nego li ponovno izrone.

„Sve ovisi o temperaturi vode i formiranju plinova u samom mrtvom tijelu, a u nekim slučajevima treba i do šest dana prije nego li se tijela pojave na površini“, naglasio je Jobim.

Brazilska mornarica poslala je četiri broda i tanker na mjesto pronalaska ostataka palog Airbusa, a ronioci će ručno iz mora vaditi i najmanji dio olupine.

Dužnosnici muku muče i s objašnjenjem kako se moglo dogoditi da je avion možda pao zbog nevremena na prekookeanskom letu, koji je zapravo više rutinski let nego izazov, prenio je Reuters

“Twenty years from now you will be more disappointed by the things that you didn't do than by the ones you did do. So throw off the bowlines. Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover.”

Vrh

PostPoslato: 04 Jun 2009, 19:17 
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Okt 2006, 12:58
Air France priznao obiteljima da je Airbus pao zbog niza kvarova

Zrakoplov Air France Airbus 330 srušio se pet minuta nakon serije elektroničkih kvarova, noseći sa sobom u smrt 228 ljudi...

Vrh

Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 89 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]